Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > české fotopřístroje > Birnbaum Emil
Emil Birnbaum
továrna v Rumburku
továrna v Rumburku
Pražská pobočka
Pražská pobočka
Emil Birnbaum byl český výrobce a velkoobchodník s fotografickými přístroji, vybavením a potřebami. Převážná část obchodu byla vedena zasílatelským způsobem. Firma byla založena v roce 1903 a po působení v Dolním Maxově a v Doksech, přemístěna v roce 1917 do Rumburka, kde je činnost rozšířena, V roce 1938, v důsledku připojení českého pohraničí k německé říši, přemísťuje E.Birnbaum výrobu do Prahy, kde již dříve měl prodejnu. Vyráběny byly přístroje vlastní konstrukce,ale též kompletovány přístroje německých výrobců, které byly osazovány objektivy a závěrkami podle výběru firmy E.Birnbaum nebo jeho zákazníků a označovány novým názvem.Fotografické přístroje firmy E.Birnbaum se vyráběly v malých sériích a, což vedlo k časté inovaci. Dochovalo se však málo přístrojů a některé typy jsou známy pouze z ceníků. Orientace v kamerách firmy Birnbaum je nesnadná, zvláště u deskových kamer; určit, které kamery firma opravdu vyráběla, z desítek těch, které nabízela ve svých cenících, mi usnadnily rozhovory s Emilem Birnbaumem, v roce 1943, a jeho rukopis firemní výroby. V tomto příspěvku k historii výroby české fotografických přístrojů se budeme seznamovat s přístroji vlastní konstrukce a výrobky firmy Birnbaum a to pouze těmi, které jsou ve sbírkách. (Např. kontrolou v katalogu německých foto přístrojů od W.Kerkmana a v katalozích H.D.Abringa jsem shodné kamery s popisovanými nenašel).

FILMOSKOP II

FILMOSKOP II
Jednooká zrcadlovka patentu Birnbaum.Kamera je konstruována jako dvě otevřené lepenkové krabičky, polepené černou imitací kůže v jehož spodním dílu je závěrka. Horní díl, který se zasouvá do spodního dílu, má odklopnou zadní stěnu pro snazší zakládání filmu. Je zde zásobník filmu, komůrka pro objektiv, zrcadlo a buben na který se navíjí film osvitnutý film. Na horní stěně je skládací světlík s matnicí, páčka zdvihu zrcadla a kotouček pevně spojený s navíjecím bubnem a vyznačenými čísly počtu exponovaných obrázků. Pás neperforovaného kinofilmu se zakládá asi 30 cm i pro 5 snímků 3x4cm. Je vybaven meniskovým objektivem s fix-fokusem v pérové závěrce pro čas a moment, v rozměrech 150x90x60mm. Filmoskop a Filmoskop I jsou vedeny v cenících od roku 1929 do roku 1935 a mají průhledový hledáček, Filmoskop II, jako zrcadlovka, v cenících veden není.

DUPLETA

DUPLETA
Celokovový vzpěrový přístroj na svitkový film pro 8 snímků 6x9cm, nebo 16 snímků 4,5x6cm. Kamera je konstruována podle anglického vynálezu Lowdonova z roku 1885, čelní destička se vysouvá spolu s objektivem a měchem a zajišťuje se v drážkách dělené podlážky. Popisovaná kamera má objektiv Doxanar 4,5x10,5cm v závěrce Vario s frontálním zaostřováním a rámečkovým hledáčkem. Rozměry: 170x85x40mm, výroba od roku 1933.

CITOKLAP

CITOKLAP
Dřevěný vzpěrový přístroj na desky 4,5x6cm s objektivem Doxanar anastigmat 4,5x/7,5cm a frontálním ostřením v závěrce Vario., hledáček je rámečkový s kloubovými vzpěrami. Rozměry: 170x85x40mm, výroba od roku 1933.

SENTA II

SENTA II
Kovový vzpěrový přístroj pro 16 snímků 4,5x6cm na svitkovém filmu. s objektivem Doxanar 4,5/7,5cm s frontálním ostřením v závěrce Doxa a s optickým nebo průhledovým hledáčkem a kloubovými vzpěrami. Rozměry:115x97x50mm. V cenících je uváděn od roku 1937. Senta z roku 1934 má výklopnou podlážku a průhledový hledáček, viz ceník.

FOTOLA

FOTOLA
Je celokovový, maloformátový přístroj na svitkový film formátu 30x36mm. Objektiv je meniskový Doxa f 1:8,5 ve výsuvném tubusu a s pevným zaostřením a pevnou clonou., s pérovou závěrkou, pro čas a moment. Hledáček rámečkový. Rozměry: 85x55x45mm. Výroba E.B. v Rumburku od roku 1937.

KAROBOX

KAROBOX
Celokovový, skříňkový přístroj na svitkový film pro 12 snímků obrazového formátu 6x6cm. Objektiv je meniskový Doxa 1:8 s pevným zaostřením a pevnou clonou, s pérovou závěrkou pro čas a moment. Hledáček je rámečkový. Rozměry 100x85x85mm.
Výroba E.B. v Rumburku od roku 1940. V dobrém pražském obchodě s fototechnikou dosáhla prodejní cenu: 5.500,-Kč

EMBÍRFLEX I
Ze zrcadlovky se zachoval pouze díl nosiče objektivů s originálním řešením šnekového zaostřování.

EMBÍRFLEX II
Kamera je známa pouze z ceníku E.B. z roku 1934.

EMBÍRFLEX III

EMBÍRFLEX III
Celokovová dvouoká zrcadlovka na svitkový film pro 12 snímků 6x6 cm.Dvojice objektivů Doxanar 1:4,5/75cm, v závěrce Compur. ©nekové ostření je společné pro oba objektivy a provádí se páčkou na levé straně. Kamera má dekorativní niklový potah. Tuto kameru Birnbaum v roce 1935 vyráběl a jejím vzorem byla kamera Reflekta. Později však kompletoval kamery Reflekta. Rozměry 135x95x105mm.
Výroba roku 1935.

EMBÍRFLEX IV

EMBÍRFLEX IV
Celokovová dvouoká zrcadlovka na svitkový film pro 12 snímků 6x6cm. Dvojice objektivů triplet Victar 2,9/7,5cm.Snímkový objektiv je v závěrce Compur a se samospouští. Frontální ostření je společné pro oba objektivy a provádí se páčkou na levé straně komory. Na pravé straně je páčka pro natahování a spouštění závěrky. Rozměry 150x105x105mm. V cenících tato zrcadlovka není vedena.
Kamery pod názvem Embírflex z ceníku z roku 1938-40 jsou kompletované kamery Reflekta/ obr.12/ a kamery pod názvem Super-Embírflex jsou kompletované kamery Altiflex.


Nejrozšířěnějším fotoaparátem firmy Birnbaum jsou pozdější typy Perforetty a Super-Perforetty. Od roku 1934 bylo vyrobeno mnoho verzí a zaslouží si samostatný příspěvek.

Jan Trunec

Wirgin
Wirgin
Trumpfreflex
Trumpfreflex
Tyto jednoduché montáže nebyly v tehdejší době ničím neobvyklým a dělalo je kdysi více firem, např. Wirgin, Kamerawerke Tharandat/Vitaflex/, Sears/Trumpfreflex, atd, jednalo se většinou o výměnu jmenného štítku, objektivu, popř. závěrky.Všechna práva na snímky a text vyhrazena, přetiskování jen se souhlasem autora!

Foto-úvod-komentáře Zdeněk Kovář, technické údaje Jiří Trunec 18/10/2001, Praha, 02/ 83 87 16 68

© Z. K. 7/1/02!


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz